wtorek, 25 października 2011

Wojnowo (1)

Mazury uwielbiam ogromnie i z całej siły. Całe. Od Mazur Garbatych i Suwalszczyzny, przez Wielkie Jeziora po Puszczę Piską. Właśnie do puszczy piskiej pojechaliśmy w tym roku na wakacje. Oprócz spędzania połowy dnia na kajaku, czasem wypożyczaliśmy rowery (które jeśli pamiętały lepsze czasy, to już bardzo słabo) i robiliśmy wycieczki po okolicy.
W trakcie jednej z wycieczek trafiliśmy do Wojnowa. Wieś jest bajkowo wręcz urocza, a do tego dość ciekawa historycznie. Założyli ją rosyjscy filiponi, czyli odłam staroobrzędowców, którzy z kolei są odłamem kościoła prawosławnego. Staroobrzędowcy oddzielili się od głównego nurtu prawosławia w 1652 roku, nie akceptując reform patriarchy Nikona (nie, nie miał on nic wspólnego z aparatami fotograficznymi).
Różnice które dzieliły były niewielkie, ale wystarczyły by staroobrzędowcy stali się prześladowani. Uciekając przed represjami trafili m.in. do Polski. W wyniku prześladowań stali się bardo zamkniętą społecznością, nieufną wobec władzy i bardzo konserwatywni. 
Na terenie Prus zaczęli się osiedlać w 1831 roku - pierwszą ziemię zakupili nad rzeką Krutynią i jeziorem Duś. Wieś która tam powstała to właśnie Wojnowo, później w okolicy założyli jeszcze kilka osad m.in Onufryjewo czy Uktę.
W 1847 roku na półwyspie nad jeziorem Duś powstał niewielki klasztor który widać na zdjęciach poniżej. Składały się na niego molenna czyli dom modlitwy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, brama wjazdowa i mały cmentarz. Klasztor początkowo był męski, od 1885 roku odkupiły go zakonnice, które rezydowały tam jeszcze po II Wojnie Światowej. Ostatnia mniszka zmarła w 2006 roku. W tej chwili klasztor pełni rolę gospodarstwa agroturystycznego i muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz