poniedziałek, 23 maja 2011

będzin

"W 1358 r. Kazimierz Wielki nadaje prawa miejskie osadzie rozbudowanej na podgrodziu. (...) Nowe uprawnienia jakie miastu dawało prawo magdeburskie to: samorząd miejski, własne sądownictwo pozwalające uniezależnić miasto od samowoli książąt  i feudałów."
"Na czele miasta stał wójt (advocatus) którego Kazimierz Wielki bogato wyposażył w: 'jeden łan, dwa ogrody dla własnego użytku, jatkę chlebną, mięsną i szewską'."
"Wójt zobowiązany był '...stawić się na koniu i w ozdobnej zbroi w pancerzu i żelaznym hełmie na każdą naszą wyprawę' oraz utrzymywać strażników i łuczników dla bezpieczeństwa miasta."
"W tym samym roku (1444 r. - kk.) jak podaje J. Długosz, Ślązacy napadli na miasto i opanowali go zdradą i podstępem, podprowadzając dziesięć wozów z wojskiem - jakoby z towarami. Miasto złupiono i podpalono."
"Pożar w 1616 r., być może największy w dziejach miasta i zamku, a następnie zniszczenia dokonane przez wojska szwedzkie w 1655 r. wyznaczają kres dotychczas dobrze rozwijającemu się gospodarczo ośrodkowi będzińskiemu i jego świetności w wiekach średnich i w okresie renesansu."
"...w tym czasie pozbawiony opieki (zamek - kk.) popadł w ruinę i jego mury zaczęły się walić tak dalece, że w 1825 r. poniósł śmierć jeden z przechodniów. Na skutek tego wypadku komisarz obwodu olkuskiego wydał polecenie zburzenia zamku."
"...gdyż przedstawia stan zabudowy tej części Starego Rynku zarówno przed wyburzeniami dokonanymi w latach okupacji (1939-1945), które odsłoniły fasadę kościoła, jak i przede wszystkim przed niszczycielską decyzją o jej wyburzeniu podjętą w 1975 r. w celu przebicia przez rynek ulicy Zawadzkiego (obecnie Kołłątaja - kk). Poprowadzenie tej arterii komunikacyjnej było decyzją tragiczną dla zabytkowego Będzina. Przecięcie Starego Miasta ul. Zawadzkiego - prowadzącą do Huty Katowice - uznać należy za sprzeczne z jakimikolwiek zasadami konserwatorskimi. Jest zbrodnią dokonaną na będzińskim staromiejskim organizmie."

Wszystkie cytaty pochodzą z książki: W. Błaszczyk, Będzin przez wieki, Poznań 1982.
PS: na temat ostatniej historii Będzina ukazał się ostatnio ciekawy artykuł. Do przeczytania >TUTAJ<


Tytułem objaśnienia:
Fot 1. Zamek odbudowany w latach 1952-56.
Fot 2 i 3. Na tym trawniku do lat 70-tych kamienice północnej pierzei ulicy Kołłątaja.
Fot 4. Wolną przestrzeń pod kościołem zajmował kiedyś kwartał kamienic, wyburzony w 1942 roku.
2 komentarze:

  1. a nie wiem czy widziałeś, że odnowili ten mur na wprost szpitala;)

    OdpowiedzUsuń
  2. tydzień temu tam byłem to widziałem, że coś robią :)

    OdpowiedzUsuń